Pletení a jeho blahodárné účinky na duševní pohodu
V dnešním hektickém světě, kde se každý den potýkáme s různými stresy a výzvami, hledáme způsoby, jak najít klid v duši a utěšit svou mysl. Jedním takovým zázračným prostředkem je pletení.
My už samozřejmě moc dobře víme, že pletení dokáže vlít radost do našich žil a přinést klid do naší duše. Ale teď, díky odborné studii s názvem „Knitting and Well-being”, můžeme ještě lépe porozumět tomu, proč je pletení pro naši duševní pohodu tak klíčové.
Knitting and Well-being neboli Pletení a pohoda
Studii provedly světové kapacity ve svých oborech. Spojila se pro ni profesorka z Vysoké školy umění a designu v Dublinu, Jessica Hemming se zakladatelkou neziskové společnosti Stitchlinks, Betsan Corkhillovou. Dále lektorka z metropolitní univerzity ve velšském Swansea, Angela Maddock. A v neposlední řadě Jill Riley z Cardiffské univerzitě, jejíž doktorská práce je věnována právě ručním pracím. (Více o autorkách studie na konci našeho článku).
Co je vlastně pohoda? Světová zdravotnická organizace ji definuje jako schopnost realizovat osobní potenciál, vyrovnat se s každodenním stresem a produktivně přispívat společnosti. A právě pletení nám může pomoci dosáhnout této rovnováhy.
Jak může pletení pozitivně ovlivnit naše životy?
Studie „Knitting and well-being” shromažďuje údaje od více než 3 500 pletařek a pletařů, z nichž 33 % mělo nějaký zdravotní problém, a to jak fyzický, psychický, tak i neurologický. Už jen to dokazuje, že pletení je činností, které oslovuje širokou škálu lidí a může přinášet prospěch těm, kteří trpí různými obtížemi. Úzkostí, depresemi, artritidou a mnohými dalšími.
Respondenti byli požádáni, aby uvedli čtyři hlavní důvody, proč právě pletou. A mezi nejčastější odpovědi patřily:
- Psychologické přínosy, jako je relaxace, úleva od stresu a terapeutické účinky.
- Pletení má pro mnohé také meditativní vlastnosti a pomáhá cítit se produktivní ve chvílích, kdy by jinak trávili čas pasivně.
- Prostředek kreativního vyžití, který nám dává pocit úspěchu a tvořivosti a propojuje nás s tradicí.
- A čtvrtým nezanedbatelným důvodem k pletení je fakt, že:
Pletení spojuje
Pletení už dávno není jen pro introverty, jak se někdy mylně tvrdí. Naopak, studie nám ukazuje, že tato činnost spojuje lidi a umožňuje jim navázat nové přátelství, a to jak v reálném životě, tak i virtuálně. Sami jsme nedávno psali o tom, že pletací jehlice mohou být dokonce i symbolem pomoci druhým – právě díky tomu, že se lidé setkávají, povídají si spolu a sdílí názory.
Pohoda nejen pro duši, ale i pro tělo
Z výsledků studie jasně vyplývá, že pletení má prokazatelné terapeutické účinky. Pomáhá lidem zvládat různé typy bolestí, závislostí a demence. Přispívá k našemu duševnímu zdraví bez ohledu na pohlaví, věk nebo společenský status. Lidé, kteří se účastní terapeutických pletacích skupin, nacházejí smysl života, zažívají úspěch a cítí radost.
Pletení není nákladné, a přitom může markantně zlepšit naše zdraví a pohodu
Betsan Corkhillová v odborné práci zdůrazňuje, že v dnešní době, kdy se současný model zdravotní péče stává stále náročnějším, je třeba hledat a využívat alternativní léčebné mechanismy, jako je právě pletení. Jinými slovy – pletení krásně zaplňuje pomyslnou trhlinu ve zdravotní péči, a to za minimální cenu. Díky tomu si postupně získává pozornost odborné veřejnosti. A s pletením i další ruční práce, které byly dříve považovány jen za obyčejný koníček.
Pletení je více než koníček. Je to cesta ke klidu v duši, k lepšímu psychickému a fyzickému zdraví a k propojení s ostatními lidmi.
73 % pletařek se shoduje, že jim pletení pomáhá zapomenout na starosti
Ze studie vyšlo, že pletení alespoň 3× týdně významně pomáhá pletařkám a pletařům k pocitu klidu. Samotné pletení označovali někdy až za spirituální s tím, že uklidňující je především jeho rytmická repetitivnost. 73 % z nich uvedlo, že jim pletení pomáhalo zapomenout na starosti. A z těch respondentů, kteří trpěli depresí, 81 % uvedlo, že byli díky pletení spokojenější.
Velký vliv přikládali také barvám (24 % respondentů) nebo textuře použitého materiálu (46 %). Takže, pokud ještě nemáte klubka připravena, neváhejte si je pořídit a pustit se do této terapeutické činnosti. A nezapomeňte, jak vybírat příze – myslete na barvy a textury, protože i ty mohou mít významný vliv na vaše pletení.
Možná se právě díky tomu připojíte k rozrůstající se komunitě pletařek a pletařů, kteří díky této činnosti nacházejí klid, radost a nová přátelství.
Pletací příze |
Háčkovací příze |
Macramé |
Autorky studie
Profesorka Jessica Hemming
Profesorka Jessica Hemming je vedoucí fakulty Vizuální tvorby a kultury na Vysoké škole umění a designu v Dublinu.
Betsan Corkhillová
Betsan je zakladatelkou neziskové společnosti Stitchlinks, která podporuje lidi, co rádi tvoří, a těží z terapeutických účinků ručních prací, především pletení. Společnost se zabývá i různými výzkumy a sdružuje učitele nebo psychology.
Angela Maddock
Lektorka Angela Maddock přednáší na metropolitní univerzitě ve velšském Swansea a zabývá se významem řemeslných technik v praxi a výzkumem textilií a jiných materiálů na Královské vysoké škole umění v Londýně.
Lektorka Jill Riley
Jill přednáší na Cardiffské univerzitě. Její doktorská práce se zabývá ručními pracemi a vztahem mezi tvořením, kvalitou života a naší osobní pohodou. A v podobném zaměření pokračuje i její současný výzkum s kolegy z univerzity a neziskovky Stichlinks.
A co vy? Jak se cítíte, když pletete? Pojďme o tom diskutovat třeba na Facebooku nebo nám napište na Instagramu. A nezapomeňte si mezitím doplnit zásoby na pletení i jakékoliv další ruční práce. Pravidelně pro vás naskladňujeme krásné nové barvy klubek.